Trauma z opuštění: Když se bojíme, že nás zase někdo nechá

co když mě nechá

Strach z opuštění není jen filmový výmysl nebo „drama queen“ moment. Je to hluboce zakořeněné trauma, které si neseme z minulých vztahů, dětství nebo bolestivých zkušeností, a které ovlivňuje, jak milujeme, jak komunikujeme a někdy i to, koho si vůbec vybíráme.

Co je trauma z opuštění?

Trauma z opuštění je psychický stav, kdy má člověk přehnaný strach, že ho někdo, koho miluje nebo potřebuje, opustí. Tento strach není racionální. I když vše vypadá v pohodě, v hlavě se spustí poplašný systém: „Co když mě nechá? Co když už mě nemá rád? Co když si najde jinou?“

Tento vzorec chování si často neseme z dětství – například pokud jsme zažili rozvod rodičů, ztrátu milované osoby nebo emocionálně nedostupné rodiče. V dospělosti se pak tento strach přenáší do vztahů a může nám pěkně zamotat život (i hlavu).

Jak se trauma z opuštění projevuje?

Neustálé ujišťování: „Máš mě ještě rád?“, „Všechno je v pořádku, že jo?“

Panický strach z konfliktů: protože hádka = konec vztahu (i když to tak není).

Závislost na partnerovi: svět se točí jen kolem něj, všechno ostatní jde stranou.

Nadměrná žárlivost: jakmile partner projeví zájem o něco jiného než nás, spustí se poplach.

Testování: „Zvedne mi telefon i v noci? Odpoví do 3 minut?“ Pokud ne, důkaz, že mě už nemiluje.

A teď upřímně – kolikrát jsme se kvůli tomu samy sabotovaly?

Proč je dobré to řešit?

Protože jinak se to bude pořád dokola opakovat. I když najdeš toho nejhodnějšího muže na světě, tvoje hlava ti bude pořád šeptat: „Pozor, stejně tě jednou opustí.“ A ty se budeš chovat tak, že ho buď udusíš, nebo radši sama utečeš dřív, než to udělá on.

Trauma z opuštění totiž není jen o strachu, ale o hlubokém přesvědčení, že nejsme dost dobré na to, aby nás někdo miloval a zůstal. A to je lež, kterou jsme si omylem osvojily.

Co s tím?

Uvědom si, odkud to přichází
Možná to není tvůj současný partner, kdo ti spouští úzkost. Možná je to malá holka v tobě, která se bojí, že zase zůstane sama.

Mluv o tom
Ideálně s terapeutem. Ale i s partnerem – pokud máš po boku někoho, kdo tě opravdu chce slyšet.

Uč se regulovat emoce
Hluboké dýchání, journaling, meditace nebo třeba i obyčejná procházka – to vše pomáhá zvládnout ten moment, kdy tě emoce chtějí převálcovat.

Buduj důvěru sama v sebe
Protože klíčem k bezpečnému vztahu není najít toho „pravého“, ale cítit se bezpečně sama se sebou.

Nejsi sama
Tento typ traumatu zažívá víc lidí, než si myslíš. A dá se z něj dostat. Pomalu, postupně, ale dá.

Na závěr…

Strach z opuštění je zrádný. Umí ti podsunout, že nejsi dost dobrá, že tě každý dřív nebo později nechá. Ale víš co? Neopouštěj sama sebe. Nauč se být pro sebe tím, koho jsi vždycky hledala. A vztahy přestanou být válkou o přežití a stanou se místem, kde se můžeš nadechnout.

Sleduj mě na sociálních sítích pro každodenní podporu a motivaci a taky si můžeš dopřát malou radost, která ti přinese velký úspěch – Objednej si moji knihu zde → [odkaz na knihu] a změň svůj život.

 

Linda, podporující

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Scroll to top